AKTUALNOŚCI

2024-03-26

 

Przypominamy o możliwości korzystania z  European Pharmacopoeia Online, wyd. 11
              

UWAGA! Dostęp do publikacji jest możliwy dla maksymalnie 200 użytkowników.

W celu skorzystania z bieżącego wydania, należy:

 • założyć indywidualne konto użytkownika, podając adres email z domeny gumed.edu.pl;
 • oraz przesłać zarejestrowaną nazwę użytkownika - adres email na adres biblioteka.bazy@gumed.edu.pl celem autoryzacji, podając w temacie wiadomości: "European Pharmacopoeia aktywacja".

 
Po aktywowaniu konta użytkownik otrzyma automatyczne potwierdzenie na swój adres email.

 

 

2024-03-25

 

Od stycznia 2024 r. został wznowiony dostęp do e-zasobów Martindale: The Complete Drug Reference.
Baza zawiera informacje na temat leków stosowanych na całym świecie, a także wybranych leków doświadczalnych i weterynaryjnych, leków ziołowych i uzupełniających, substancji pomocniczych farmaceutycznych, witamin i środków odżywczych i in.

Zawiera ponad 7 tys. monografii leków, wykaz ponad 200 tys. preparatów, informacje o ponad 700 sposobach leczenia chorób, a także wykaz producentów z ponad 40 krajów. Dodatkowo baza zawiera narzędzie ADR Checker - wyszukiwarkę działań niepożądanych i leków, które mogą je powodować.

Zachęcamy do korzystania.

 

 


2024-03-24

                SciFinder

UWAGA:  Dostęp do bazy SciFinder ZAKOŃCZYŁ SIĘ z dniem 6 maja 2022.

Użytkownicy posiadajacy login i hasło do starszej wersji SciFinder mogą sie nimi posługiwać przy logowaniu do nowej wersji SciFinder-n.

Nowi użytkownicy dokonują rejestracji od razu do nowszej wersji bazy SciFinder-n  

 • SciFinder-n oferuje zintegrowany i rozszerzony dostęp do baz danych tworzonych i udostępnianych przez Chemical Abstracts Service (CAS - oddział American Chemical Society) na nowej platformie CAS SciFinder-n.

  Platforma obejmuje następujące bazy:

  • CA Plus (literatura naukowa i patenty)
  • CAS Registry (substancje chemiczne)
  • CASREACT (reakcje chemiczne)
  • CHEMCAST (katalog komercyjnych związków chemicznych z cenami i danymi adresowymi dostawców)
  • CHEMLIST - informacje o ponad 394.000 zarejestrowanych substancjach chemicznych, dostępnych na światowych rynkach od 1980 r.
  • CIN (Chemical Industry Notes)
  • MARPAT - ponad milion przeszukiwalnych struktur Markusha z 439 tys. patentów od 1988 r.
  • ChemZent - baza przetłumaczonych na angielski abstraktów z czasopisma "Chemisches Zentralblatt" od 1830 r.


  UWAGA!  WYMAGANA INDYWIDUALNA REJESTRACJA:

  • użytkownicy starej platformy SciFinder logują się na stronie SciFinder-n, korzystając z dotychczasowej nazwy użytkownika i hasła
  • nowi użytkownicy natomiast muszą się zarejestrować poprzez formularz
  • cały proces rejestracji musi odbywać się na tym samym komputerze z sieci GUMed, na którym został rozpoczęty
  • przy rejestracji wymagany jest uczelniany adres e-mail o domenie gumed.edu.pl
  • w trakcie rejestracji użytkownik sam wybiera sobie nazwę (username) i hasło, według następujących zasad:
   • nazwa użytkownika (username) powinna mieć od 5 do 15 znaków (kombinacja liter, cyfr i znaków specjalnych)
   • hasło użytkownika powinno mieć 7-15 znaków (kombinacja małych i wielkich liter, cyfr i znaków niealfanumerycznych)
   • po otrzymaniu potwierdzenia hasła i username na podany adres e-mail można korzystać z bazy z komputerów podłączonych do sieci GUMed lub komputerów osobistych poprzez system HAN

 


2024-03-22

Analytical Chemistry (ACS Publications)

 

Dostęp on-line będzie aktywny do 31.12.2024

 https://pubs.acs.org/loi/ancham

   

 


2024-02-13

6 lutego 2024 r. biblioteki należące do Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z bibliotekami wydziałowymi) oraz Europejskiego Centrum Solidarności zakończyły wdrożenie systemu bibliotecznego Alma i wyszukiwarki Primo.

Nowy katalog online połączony z multiwyszukiwarką Primo będzie służył do przeszukiwania księgozbioru i zasobów elektronicznych naszej biblioteki oraz bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita. Jednak w pełni można z niego skorzystać tylko po zalogowaniu.
 

Studenci i pracownicy GUMed logują się do katalogu i swojego konta bibliotecznego w taki sam sposób jak do uczelnianej poczty czy do Extranetu.
 

Zalogowanie do konta bibliotecznego to ważny krok, gdyż pewne informacje (np. dostępność książki) nie wyświetlają się niezalogowanym użytkownikom. Dzięki zalogowaniu będzie można zamówić i wypożyczyć podręczniki i książki naukowe, skorzystać z zasobów elektronicznych, sprawdzić swoje konto biblioteczne, a także zapisać i zachować interesujące wyszukiwania, czy skorzystać z możliwości przesłania danych do wskazanych menadżerów bibliografii.

 

Katalog Primo

 

Miniprzewodnik - do korzystania z katalogu Primo

 

 


2024-01-22

   

 


Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.