2019-01-18

2018

2017

2016

 2015

2014

 2013

 2012

2011 

 2010

 

2009

2008

2007

2006

2005

2004

2018 (DO)WOLNOŚĆ CZYTANIA

Hasło promujące tegoroczny Tydzień Bibliotek brzmi "(Do)Wolność czytania” i można je interpretować jako wolność wyboru zarówno tego, co i kiedy czytamy, ale także czy będzie to tekst w tradycyjnej formie drukowanej, elektronicznej czy też wysłuchamy audiobooka. Nawiązuje ono także do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W okresie zaborów słowo pisane było bardzo ważnym elementem, który przyczynił się do zachowania tożsamości, historii, tradycji i kultury naszego narodu.

Z tej okazji zorganizowaliśmy 10 maja 2018 r. 9. Spotkanie w Bibliotece.

  1. Rozpoczeliśmy od uroczystości otwarcia wystawy „Uleczyć z niewoli – sylwetki wybranych postaci walczących o niepodległość, związanych z historią naszej Uczelni”. Jej bohaterami są profesorowie: Stanisław Hiller, Włodzimierz Mozołowski, Tadeusz Pawlas oraz doktor Józef Tymiński i ich fascynujące, często mało znane życiorysy ukazane w dokumentach, wspomnieniach z czasów ich walki o Polskę i budowania Polski niepodległej. Organizatorami wystawy są Archiwum, Muzeum oraz Biblioteka GUMed.
  2. Mogliśmy także także wysłuchać refleksji filozofa dra Andrzeja C. Leszczyńskiego o tym, co współcześnie znaczy „Być Polakiem, być Europejczykiem” i wziąć udział w otwartej dyskusji na ten temat.
  3. Po raz pierwszy przed publicznością wystąpiła także nowopowstała Orkiestra GUMed!
  4. Mocnym akcentem, kończącym spotkanie, był koncert pieśni patriotycznych w wykonaniu Chóru GUMed pod dyr. Jerzego Szarafińskiego.


Serdecznie dziękujemy wszystkim gościom za przybycie i zapraszamy do zapoznania się z fotogalerią:

 

2017 BIBLIOTEKA. OCZYWIŚCIE!

Program obchodów przebiegał w naszej Bibliotece pod hasłem „Biblioteka dla psyche oczywiście”. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić waszą uwagę na osoby niezwyczajne, borykające się z problemami natury psychicznej. Wydarzenie objął patronatem Prorektor ds. Studenckich dr hab. n. med. Tomasz Smiatacz.  

 

 

W programie obchodów:

1. Wykład dra hab. n. med. Wiesława Cubały pt.: "Subtelności towarzyszące rozumieniu zdrowia psychicznego, czyli kiedy pojęcie normy nie ma zastosowania".         

2. Wystawa "Niezwyczajni. Zaburzenia psychiczne twórczych, wrażliwych i sławnych".

Uzupełnieniem ekspozycji są umieszczone w gablotach książki, pochodzące ze zbiorów naszej Biblioteki, związane tematycznie ze zdrowiem psychicznym.     

Licznie przybyli goście, przedstawiciele naszej społeczności, nie tylko akademickiej, z wielką uwagą i zainteresowaniem wysłuchali prelekcji dra hab. n. med. Wiesława Cubały, który przypomniał nam jak ważne jest odpowiednie wsparcie, szczególnie od osób bliskich, dla tych, którzy zmagają się z problemami natury psychicznej. Podkreślił jednak, że nie wystarczy się wykazać zrozumieniem problemu. Zawsze trzeba próbować zachęcić daną osobę, aby udała się do psychologa lub psychiatry po fachową pomoc. Dr hab. Wiesław Cubała starał się rozwiać nasze liczne wątpliwości i chętnie odpowiadał na wszystkie pytania. Byliśmy pod ogromnym wrażeniem jego wykładu.

Zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć ze spotkania i wystawy:

 

3. W dniach 9-11 maja 2017 r. proponowaliśmy Wam wędrówkę po naszym bibliotecznym labiryncie i odkrywanie niedostępnych na co dzień pomieszczeń.

4. Także z okazji Tygodnia Bibliotek, już po raz drugi, uczestniczyliśmy w ogólnopolskiej akcji społecznej – Wielkiej Zbiórce Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org. Tym razem uzbieraliśmy 275 książek (w większości dla dorosłych czytelników) nowych lub używanych, w idealnym stanie, wydanych po 2000 roku. Wśród darów były też książki dla dzieci, gry i puzzle. Wszystkim darczyńcom dziękujemy!

5.  W ramach obchodów Tygodnia Bibliotek odwiedziliśmy też małych pacjentów z naszego szpitala. 25 oraz 27 kwietnia 2017 r. wraz z nimi wyruszyliśmy na kaszubski szlak, w świat legend i baśni związanych z tym regionem.

Bibliotekarze czytają dzieciom - fotorelacja:

 

 

2016 BIBLIOTEKA INSPIRUJE

W 2016 roku obchodziliśmy XIII Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, którego hasło przewodnie brzmiało "Biblioteka inspiruje". Z tej okazji włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji społecznej - Wielkiej Zbiórki Książek, organizowanej przez Fundację Zaczytani.org, której celem jest stworzenie Bibliotek Małego Pacjenta w szpitalach, domach dziecka i hospicjach. W związku z tym do 21 maja 2016 r. zbieraliśmy niezniszczone książki dla dzieci i młodzieży, które następnie przekazaliśmy klinikom pediatrycznym naszej Uczelni.

 11 maja 2016 r. odwiedziliśmy też małych pacjentów, przebywających na różnych oddziałach pediatrycznych naszego szpitala, w ramach akcji "Bibliotekarze czytają dzieciom". Zabierając dzieci w podróż do świata bajek, chcieliśmy, aby choć na chwilę zapomniały o bólu i troskach, jakie towarzyszą im na co dzień.

Goszczącej nas klinice przekazaliśmy pierwszą paczkę z zebranymi książkami. Dzięki współpracy ze sponsorami (GUMed, ABE-IPS, PWN IBUK Libra, Kulczyk Foundation) obdarowaliśmy również upominkami wszystkich uczestników spotkania.

Dziękujemy nauczycielom z Zespołu Kształcenia Podstawowego i Gimnazjalnego przy UCK w Gdańsku za  współpracę.

Serdecznie dziękujemy także wszystkim, którzy już podarowali książki dla małych pacjentów i prosimy o więcej! Wszak nie ma nic cenniejszego niż uśmiech dziecka...

Zapraszamy do zapoznania sie z fotorelacją:

 

 

2015 WYBIERAM BIBLIOTEKĘ

Prawdziwy uniwersytet tworzy biblioteka. (Thomas Carlyle)

Wybieram bibliotekę! – to hasło tegorocznego XII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, organizowanego przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Jak co roku wzięliśmy aktywny udział w jego obchodach. Wszyscy, którzy 13 maja w godz. 10:00-14:00 odwiedzili naszą Bibliotekę mieli okazję - przy dźwiękach muzyki na żywo - wziąć udział w specjalnie na ten dzień przygotowanych atrakcjach:

  • loterii fantowej z niespodzianką - każdy los wygrywał!

  • konkursie na Facebooku na najbardziej szalone selfie w Bibliotece,

  • zwiedzaniu zakamarków naszej oldschoolowej Biblioteki,

  • wystawie prezentującej nietypowe biblioteki z całego świata.

Nasi goście mogli się również przekonać, że biblioteka i bibliotekarze niejedno mają oblicze. Wszystkim serdecznie dziękujemy za wspólną zabawę i zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.

 

 

 

2014 CZYTANIE ŁĄCZY POKOLENIA 

8 maja – w Dniu Bibliotekarza, rozpoczeliśmy obchody jedenastego już Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek, którego hasło przewodnie w roku 2014 brzmiało Czytanie łączy pokolenia.

W Bibliotece, jak i na Uczelni, spotykają się: doświadczenie i wiedza wykładowców z nowym spojrzeniem na rzeczywistość, opracowane wcześniej i przekazywane z pokolenia na pokolenie podstawy wiedzy z nowoczesnymi technologiami i środkami przekazu. Wreszcie Biblioteka – to miejsce łączące ludzi w różnym wieku oraz z różnych środowisk i kultur.

Dlatego w 2014 roku zaprosiliśmy do udziału w obchodach naszego święta ponad 70. dzieci ze szkół podstawowych.

Spotkanie w Bibliotece odbyło się 12 maja. W trakcie wizyty zapoznaliśmy gości z naszą Biblioteką, a także wprowadziliśmy ich w podstawy medycyny, zapraszając do uczestniczenia w wykładzie z anatomii, który poprowadziła dr Edyta Spodnik z Zakładu Anatomii i Neurobiologii oraz na zajęcia z pierwszej pomocy, prowadzone przez studentów GUMed w ramach projektu „Ratowanie na spontanie”.

Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją ze Spotkania w Bibliotece.

2013 BIBLIOTEKA DLA KREATYWNYCH

Wszyscy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością na 5. Wieczorze w Bibliotece mieli okazję uczestniczyć w następujących wydarzeniach:

  • Awanturnicy, kucharze, szachiści i inni bibliotekarze – wystawa,

  • Z pasji do ludzi – spotkanie z Elizą Taworską, członkiem fundacji Global Language, poświęcone wyprawom wolontariackim do Indii,

  • Kolorowo-pomysłowo na talerzu,

  • Graffiti na żywo – nowe oblicze Biblioteki,

  • Koncert Chóru Akademii Marynarki Wojennej pod kierunkiem Małgorzaty Rolak.

Dziękujemy tym, którzy przybyli na to niecodzienne spotkanie i zapraszamy do zapoznania się z galerią zdjęć z imprezy:

 

 

 

2012 BIBLIOTEKA CIĄGLE W GRZE!

Na tych wszystkich, którzy w minione piątkowe popołudnie odwiedzili naszą Bibliotekę czekało wiele niespodzianek. Daniel Kasprowicz, student III roku Wydziału Nauk o Zdrowiu, kierunku dietetyka, barwnie i z humorem opowiadał o swojej egzotycznej wolontariackiej wyprawie na daleki Madagaskar, ilustrując obficie relację ciekawymi zdjęciami.

Amatorzy emocji oraz szlachetnej rywalizacji, w Bibliotecznym salonie gier, przy zielonych stolikach, mierzyli się z przeciwnikami w walce o nagrody. Wszyscy chętni mogli rozegrać, z naszym kolegą Witkiem Parwiczem – Czarnym Koniem Informacji Naukowej – partię szachów na czas. W salonie toczyła się również gra w Nie daj się zaskoczyć, z udziałem bibliotekarzy oraz pani prof. Małgorzaty Sznitowskiej i pana prof. Jacka Bigdy, a nasza biblioteczna krupierka Kamila Mamorska rozdawała karty do Black Jack’a.
Hol katalogowy rozbrzmiewał śmiechem i rozmowami.

Dla naszych gości przygotowaliśmy także kulinarną niespodziankę w postaci kwitnących przekąsek i kwietnych napojów. Były galaretki i ciasteczka przybrane stokrotkami, kwiatami bzu, floksów i bratków, a także serowe koreczki z dodatkiem brokułów i kalafiora – wszak to też są kwiaty.

Zwieńczeniem wieczoru był jazzowo-bluesowy koncert Joanny Knitter i jej przyjaciół, który pomimo krótkiego deszczu odbył się na świeżym powietrzu, przed wejściem do Biblioteki. Słuchaniu muzyki momentami towarzyszyła ogromna tęcza, wzbudzając zachwyt audytorium.

Tak bawiliśmy się na IV Wieczorze w Bibliotece!

 

 

2011 BIBLIOTEKA ZAWSZE PO DRODZE, NIE MIJAM – WCHODZĘ

Trzynastego wszystko zdarzyć się może, trzynastego świat w różowym kolorze...
czyli III Wieczór w Bibliotece!

Tydzień Bibliotek 2011 świętowaliśmy "Wieczorem w Bibliotece", imprezą zorganizowaną już po raz trzeci, tym razem w piątek, 13 maja 2011 r.
Mając w pamięci piosenkę Kasi Sobczyk, bibliotekarze próbowali odczarować budzącą u niektórych szczere przerażenie datę „piątek trzynastego”. Chyba warto było tego dnia zmierzyć się z przesądami i nie ulegając stereotypom, spojrzeć na świat przez różowe okulary!

Zapraszamy do zapoznania się z relacją oraz materiałem wideo z wykładu pana Mariana Chomickiego "Tajemnice Anielskiego Zaułka" zamieszczoną na stronach serwisu iBedeker lub na YouTube oraz z relacją z imprezy na stronie WWW Uczelni.
 
Wszystkim zaintersowanym udostępniamy także wizualizację projektu modernizacji naszej siedziby:

rzut parteru, rzut III piętra,
elewacja pd-wschelewacja pn-wsch, elewacja pn-zach

 

2010 BIBLIOTEKA – SŁOWA, DŹWIĘKI, OBRAZY

W niedzielę 9 maja 2010 r. pracownicy i studenci Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz sympatycy Biblioteki spotkali się na drugim "Wieczorze w Bibliotece", zorganizowanym z okazji obchodów Tygodnia Bibliotek 2010.

Tegoroczna edycja święta bibliotekarzy odbywała się pod hasłem „Biblioteka – słowa, dźwięki, obrazy” i takie też było nasze spotkanie: sztuka zamknięta w obrazach, wyjątkowe przeżycia zamknięte w słowach i fotografiach, muzyka radująca serca i dusze!

W programie wieczoru:
19:00 powitanie uczestników
19:05 Po drugiej stronie duszy mojej. Spotkanie z twórczością Sylwii Scisłowskiej – wernisaż
19:20 Wysokogórska praktyka lekarska w miejscu wezwania. Opowieść dra Roberta Szymczaka, lekarza-alpinisty, o jego wyprawach w góry
20:00 Bibliotekarz też czytelnik. Otwarcie wystawy
20:20 Formacja. Szanty dla przyjaciół Biblioteki – koncert

Zapraszamy też do zapoznania się ze zdjęciami z imprezy na stronie GUMed!

 

2009 BIBLIOTEKA TO PLUS

Wieczór w Bibliotece – impreza otwarta dla wszystkich sympatyków i miłośników Biblioteki – a w jego ramach:

  • koncert Chóru AMG,

  • otwarcie wystawy Homo legens – człowiek czytający,

  • zwiedzanie wystawy Homo legens, prezentacja starodruków ze zbiorów Biblioteki Głównej oraz wycieczka po Bibliotece,

  • recital Zielony księżyc – Grzegorz Marchowski śpiewa poezję Grażyny Orlińskiej,

  • prezentacja nowej witryny internetowej Biblioteki,

  • O ważkach, diabłach i innych postaciach z tryptyku Hansa Memlinga „Sąd ostateczny”, czyli wszystko, czego nie dowiesz się na wykładach z anatomii - plenerowa prezentacja dr Jerzego Jankau

  • Biblioteka i bibliotekarze na wesoło – podcasty z YouTube i MySpace

Zachęcamy do zapoznania się z relacją z imprezy na stronie GUMed.

2008 BIBLIOTEKA MIEJSCEM SPOTKAŃ

W ramach Tygodnia Bibliotek, obchodzonego w 2008 w dniach 5 -11 maja pod hasłem Biblioteka miejscem spotkań, zorganizowaliśmy dla naszych użytkowników i sympatyków:

 

2007 BIBLIOTEKA MOJEGO WIEKU

Biblioteka Główna, włączając się w obchody Tygodnia Bibliotek 7-13 maja 2007, zorganizowała:

 

2006 NIE WIESZ? ZAPYTAJ W BIBLIOTECE!

 

2005 BIBLIOTEKA OTWARTA DLA CIEBIE

 

2004 BIBLIOTEKI W EUROPIE BYŁY ZAWSZE

W dniach 11-12 maja br. Biblioteka, włączając się w obchody TYGODNIA BIBLIOTEK 2004, umożliwiła wszystkim zainteresowanym zwiedzanie Biblioteki oraz obejrzenie 3 ekspozycji, zorganizowanych z okazji tego ogólnopolskiego święta bibliotek i bibliotekarzy. Jedną z wystaw była prezentacja najnowszych zagranicznych wydawnictw medycznych, zorganizowana wspólnie z International Publishing Service Sp. z o.o. Zwiedzający mieli możliwość zakupu wybranych pozycji.

Kolejne dwie wystawy to:

 

Zasady przetwarzania danych osobowych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210, przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego - Magdalena Dłużewska (iod@gumed.edu.pl),

3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w systemie biblioteczno-informacyjnym Trójmiejskiego Zespołu Bibliotecznego (Akademia Muzyczna w Gdańsku, Akademia Morska w Gdyni, Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Gdański Uniwersytet Medyczny, Akademia Wychowania Fizycznego i Sportu w Gdańsku, Europejskie Centrum Solidarności) w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. A ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

4. Pani/Pana dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firmom windykacyjnym, firmom wspierającym obsługę informatyczną,

5. Pani/Pana dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

6. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

7. Posiada Pani/Pan prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że Pani/Pana dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

8. Podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji usługi.