Biblioteka AMG informuje

2024-03-26 European Pharmacopoeia Online wyd. 11

 

Przypominamy o możliwości korzystania z  European Pharmacopoeia Online, wyd. 11
              

UWAGA! Dostęp do publikacji jest możliwy dla maksymalnie 200 użytkowników.

W celu skorzystania z bieżącego wydania, należy:

  • założyć indywidualne konto użytkownika, podając adres email z domeny gumed.edu.pl;
  • oraz przesłać zarejestrowaną nazwę użytkownika - adres email na adres biblioteka.bazy@gumed.edu.pl celem autoryzacji, podając w temacie wiadomości: "European Pharmacopoeia aktywacja".

 
Po aktywowaniu konta użytkownik otrzyma automatyczne potwierdzenie na swój adres email.

 

 

2024-03-25 E-dostęp do Martindale: The Complete Drug Reference

 

Od stycznia 2024 r. został wznowiony dostęp do e-zasobów Martindale: The Complete Drug Reference.
Baza zawiera informacje na temat leków stosowanych na całym świecie, a także wybranych leków doświadczalnych i weterynaryjnych, leków ziołowych i uzupełniających, substancji pomocniczych farmaceutycznych, witamin i środków odżywczych i in.

Zawiera ponad 7 tys. monografii leków, wykaz ponad 200 tys. preparatów, informacje o ponad 700 sposobach leczenia chorób, a także wykaz producentów z ponad 40 krajów. Dodatkowo baza zawiera narzędzie ADR Checker - wyszukiwarkę działań niepożądanych i leków, które mogą je powodować.

Zachęcamy do korzystania.

 

 

2024-03-24 SciFinder-n - rejestracja nowego użytkownika

                SciFinder

UWAGA:  Dostęp do bazy SciFinder ZAKOŃCZYŁ SIĘ z dniem 6 maja 2022.

Użytkownicy posiadajacy login i hasło do starszej wersji SciFinder mogą sie nimi posługiwać przy logowaniu do nowej wersji SciFinder-n.

Nowi użytkownicy dokonują rejestracji od razu do nowszej wersji bazy SciFinder-n  

 

2024-03-22 Analytical Chemistry - Dostęp on-line do 31.12.2024

Analytical Chemistry (ACS Publications)

 

Dostęp on-line będzie aktywny do 31.12.2024

 https://pubs.acs.org/loi/ancham

   

 

2024-02-13 Nowy system Biblioteki Głównej GUMed

6 lutego 2024 r. biblioteki należące do Uczelni Fahrenheita (Uniwersytetu Gdańskiego, Politechniki Gdańskiej i Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego wraz z bibliotekami wydziałowymi) oraz Europejskiego Centrum Solidarności zakończyły wdrożenie systemu bibliotecznego Alma i wyszukiwarki Primo.

Nowy katalog online połączony z multiwyszukiwarką Primo będzie służył do przeszukiwania księgozbioru i zasobów elektronicznych naszej biblioteki oraz bibliotek Związku Uczelni Fahrenheita. Jednak w pełni można z niego skorzystać tylko po zalogowaniu.
 

Studenci i pracownicy GUMed logują się do katalogu i swojego konta bibliotecznego w taki sam sposób jak do uczelnianej poczty czy do Extranetu.
 

Zalogowanie do konta bibliotecznego to ważny krok, gdyż pewne informacje (np. dostępność książki) nie wyświetlają się niezalogowanym użytkownikom. Dzięki zalogowaniu będzie można zamówić i wypożyczyć podręczniki i książki naukowe, skorzystać z zasobów elektronicznych, sprawdzić swoje konto biblioteczne, a także zapisać i zachować interesujące wyszukiwania, czy skorzystać z możliwości przesłania danych do wskazanych menadżerów bibliografii.

 

Katalog Primo

 

Miniprzewodnik - do korzystania z katalogu Primo

 

 

2024-01-22 Zmiana sposobu logowania do e-zasobów Biblioteki Głównej GUMed

   

 

2024-01-02 Nowe bazy w zasobach BG GUMed

Z przyjemnością informujemy, że od 1 stycznia 2024 Biblioteka Główna GUMed rozpoczęła prenumeratę dwóch nowych baz, z których mogą korzystać użytkownicy GUMed:

Embase (Elsevier) - obok Medline najważniejsza bibliograficzna baza gromadząca informacje na temat literatury z zakresu nauk biomedycznych. Indeksuje ponad 8 tys. czasopism (ok. 3 tys. więcej niż Medline) i wyposażona jest we własny kontrolowany słownik haseł przedmiotowych Emtree (liczba stosowanych terminów jest około dwukrotnie większa niż w MeSH).

Embase jest także powszechnie uznawana jako podstawowa baza do przeprowadzania systematic review, między innymi dzięki możliwości zastosowania protokołu PICO przy budowaniu strategii wyszukiwawczej.

Sage STM (Science, Technology and Medicine) - kolekcja 330 czasopism wydawnictwa Sage z dyscyplin, między innymi, takich jak: kardiologia, medycyna kliniczna, biomedycyna, neurologia, pielęgniarstwo, psychologia, psychiatria, farmakologia i toksykologia, zdrowie publiczne, matematyka, fizyka, chemia, informatyka, inżynieria.

>> zob. Wykaz czasopism w prenumerowanej kolekcji

   

 

2023-07-07 Impact Factor 2022 już dostępny!

 

 

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2022.

Prace nad przepunktowaniem publikacji z Bibliografii GUMed zgodnie z nową punktacją są w toku.

2023-03-24 WAŻNE! Czasopismo IJERPH MDPI przestaje być indeksowane w bazie WoS

WAŻNE!

W tym tygodniu pojawiła się informacja, że od połowy lutego br. dwa czasopisma wydawnictwa MDPI: „International Journal of Environmental Research and Public Health” (IJERPH) oraz „Journal of Risk and Financial Management” (JRFM) przestały być indeksowana w bazie Web of Science Core Collection (WoS) należącej do firmy Clarivate Analytics.

Decyzja o zaprzestaniu indeksowania obu czasopism w WoS wynikła z faktu, że przestały one spełniać kryteria indeksacji czasopism w WoS (Content Relevance Criterion), publikując artykuły spoza swojego zakresu (nie miało to związku z jakością merytoryczną publikacji).

Zaprzestanie indeksowania w WoS czasopism IJERPH oraz JRFM jest efektem przeprowadzanego obecnie w tej bazie procesu ponownej oceny jakości indeksowanych czasopism. Od początku tego roku ponad 500 czasopismo zostało oznaczonych jako mogących nie spełniać kryteriów określonych przez Clarivate. Ponad 50 z tych czasopism przestało być indeksowanych w WoS. (Były to zarówno czasopisma wydawane przez dużych komercyjnych wydawców, jak i mniejsze podmioty wydawnicze czy stowarzyszenia bądź towarzystwa naukowe).

Według deklaracji wydawnictwa MDPI ponad 90% ich czasopism nadal będzie indeksowanych w bazie Web of Science, a oni sami podjęli ścisłą współpracę z firmą Clarivate w celu utrzymania jakości publikowanych przez nich periodyków.

Ponieważ czasopismo „International Journal of Environmental Research and Public Health” nie będzie dłużej indeksowane w bazie Web of Science Core Collection UCZELNIA NIE BĘDZIE WIĘCEJ FINANSOWAĆ PUBLIKOWANIA ARTYKUŁÓW W TYM CZASOPIŚMIE.

Zaprzestanie indeksowania czasopisma „International Journal of Environmental Research and Public Health” w bazie Web of Science oznacza również, że czasopismo to najprawdopodobniej nie będzie miało wyliczonego wskaźnika Impact Factor za rok 2022. To znaczy, że jeśli IJERPH nie pojawi się na nowej edycji listy Journal Citation Reports (JCR) obowiązującej dla roku 2022 (powinna się ona pojawić w czerwcu/lipcu br.), to wszystkim artykułom z tego czasopisma z lat 2022-2023 zostanie w bazie Bibliografia GUMed usunięty wskaźnik Impact Factor.

Obecna punktacja ministerialna IJERPH pozostanie przypisana artykułom z tego czasopisma do momentu pojawienia się nowego ministerialnego wykazu czasopism i określenia, za jakie lata będzie on obowiązywać.

Źródła informacji:

https://www.mdpi.com/about/announcements/5536

https://clarivate.com/blog/supporting-integrity-of-the-scholarly-record-our-commitment-to-curation-and-selectivity-in-the-web-of-science/


Content Relevance Criterion:

https://clarivate.com/blog/supporting-integrity-of-the-scholarly-record-our-commitment-to-curation-and-selectivity-in-the-web-of-science/

W razie pytań prosimy kontaktować się z Pracownią Bibliograficzną
(telefon 58 349 10 43).

2023-01-04 Czytelnia BWF - filmik informacyjny

 
 

https://www.youtube.com/watch?v=uifYBfeNRug&t=68s

2023-01-03 Polecane szkolenia SciFinder-n

 

 Dołącz do nadchodzących webinariów, aby dowiedzieć się więcej o SciFinderⁿ  lub przejrzeć nagrania poprzednich webinarów .

 

 

2022-03-11 prace magisterskie - wskazówki

 

Studentów przygotowujących się do pisania prac magisterskich zachęcamy do skorzystania ze szkolenia
Prace magisterskie - wskazówki, które jest dostępne pod adresem https://biblioteka1.gumed.edu.pl/pmw/

 



 

 

2022-01-31 Informujemy, że dostęp do United States Pharmacopeia Online - nie został przedłużony na 2022 rok

Z przykrością informujemy, że dostęp do pełnej wersji United States Pharmacopeia online nie został przedłużony na 2022 rok.

Pozostała jedynie możliwość skorzystania z informacji dotyczących COVID19.

Dostęp do tych publikacji możliwy jest z komputerów czytelni (logowanie hasłem przyznanym dla Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego).

 

2021-04-21 POLSKA PLATFORMA MEDYCZNA

 

Polska Platforma Medyczna to innowacyjny portal udostępniający publikacje, dane badawcze oraz bazę ekspertów z zakresu medycyny, farmacji oraz nauk o zdrowiu. Portal umożliwia nawiązywanie współpracy między jednostkami naukowymi, ekspertami i biznesem.

Polska Platforma Medyczna to projekt wieloośrodkowy, finansowany ze środków Unii Europejskiej. Partnerami projektu są uczelnie medyczne z Białegostoku, Katowic, Lublina, Szczecina, Warszawy, Wrocławia (Lider) oraz Instytutu Medycyny Pracy w Łodzi.

Instytucje współtworzące PPM realizują w praktyce wytyczne otwartości w nauce. Zamieszczane w PPM treści utworów naukowych są udostępniane m.in. w ramach licencji Creative Commons.

Polska Platforma Medyczna spełnia wymagania standardu WCAG 2.1 oraz wypełnia założenia otwartości na poziomie piątej gwiazdki w modelu 5-star Open Data.

Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółowymi informacjami dotyczącymi platformy, przedstawionymi na załączonym obok filmiku oraz do zaznajomienia się nie tylko ze stroną główną Polskiej Platformy Medycznej, ale również ze stronami lokalnymi partnerów.

 

 

 

  

 

Polska Platforma Medyczna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego (PPM GUMed) - narzędzie typu Current Research Information System (CRIS), gromadzi, prezentuje oraz promuje sylwetki i osiągnięcia pracowników, doktorantów oraz studentów GUMed.

Baza jest dostępna bez logowania dla każdego użytkownika i zawiera informacje o dorobku publikacyjnym powstałym w naszym Uniwersytecie od 2013 roku do chwili obecnej. Informacja ta będzie na bieżąco aktualizowana poprzez API z bazy Bibliografia GUMed i uzupełniana o materiał z lat poprzednich.

Integralną częścią PPM GUMed jest Repozytorium GUMed umożliwiające archiwizację i udostępnianie w modelu otwartym, pełnych tekstów m.in.: artykułów, monografii, rozdziałów, innych dokumentów, czy też surowych danych badawczych, zgodnie z licencjami OA, na których zostały opublikowane.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do współpracy, by baza PPM GUMed była kompleksowym źródłem informacji o osiągnięciach naukowych i aktywnościach naszej Uczelni, prezentującym jej potencjał i promującym dokonania.

2021-04-21 Polecane szkolenia SciFinder luty-sierpień

 

 Dołącz do nadchodzących webinariów, aby dowiedzieć się więcej o SciFinderⁿ (szkolenia w kilku terminach od lutego do sierpnia 2021) lub przejrzeć nagrania poprzednich webinarów .

 

 

2020-02-21 Informacje o slotach i inne przydatne funkcjonalności w interfejsie Bibliografii GUMed

 Baza Bibliografia GUMed dokumentująca dorobek naukowy pracowników Uczelni zyskała nowe przydatne funkcjonalności, dzięki którym korzystanie z bazy stanie się jeszcze łatwiejsze.

Użytkownicy mogą teraz wyszukać autora poprzez nr ORCID, wyświetlić prace tylko z konkretnej dyscypliny lub dostępne jedynie w formule Open Access. Rekordy opisów bibliograficznych zyskały nowe pola, pojawiła się możliwość pobrania rekordu w formacie BibTeX lub Excel.

Więcej informacji dostępnych jest na stronie o bazie Bibliografia GUMed.

Zachęcamy do obejrzenia filmów instruktażowych i korzystania z nowych udogodnień!

 

 

 

 

 

 

2019-10-30 GUMed ze statusem uczelni badawczej