biblioteka online
Biblioteka Główna GUMed

Biblioteka informuje

2019-05-30 Szkolenia - Scopus i Science Direct - 03.06.2019.

Biblioteka Główna Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego zaprasza na bezpłatne szkolenia, które odbędą się w poniedziałek 3 czerwca 2019 r. w Czytelni Informacji Naukowej. Szkolenia prowadzone będą w języku polskim, wymagana jest rejestracja poprzez formularze (linki do zapisów poniżej).

 

ScienceDirect: publikacje naukowe na wyciągnięcie ręki  - godz. 9:00 

 •     Omówienie zasobów bazy ScienceDirect 

 •     Strategie prostego (szybkiego) wyszukiwania literatury 

 •     Strategie budowania złożonych zapytań 

 •     Alerty i rekomendacje w bazie ScienceDirect

 •     Przykłady on-line

 

ScienceDirect - LINK do zapisów


 


Scopus: wsparcie dla naukowców - godz. 10:00 
 

 •     Omówienie zasobów bazy Scopus
   
 •     Analiza oraz mierniki bibliometryczne dostępne w bazie Scopus
   
 •     Wyszukiwanie najlepszych recenzowanych czasopism naukowych
   
 •     Profile autorów oraz instytucji
   
 •     Przykłady on-line

 

Scopus - LINK do zapisów

 

 

Szkolenie poprowadzi trener Elsevier - Paulina Milewska.

Serdecznie zapraszamy!


2019-05-09 Zmarł prof. dr hab. Roman Kaliszan

Z wielkim żalem zawiadamiamy, że 9 maja br. zmarł                      

   Roman_Kaliszan.jpg

prof. dr hab. Roman Kaliszan

rektor Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego w latach 2005-2008, prorektor ds. nauki GUMed w latach 1999-2005, wieloletni kierownik Katedry i Zakładu Biofarmacji i Farmakodynamiki, laureat wielu nagród m.in. Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Nagrody Naukowej im. Jana Heweliusza, Ministra Zdrowia, Prezesa Rady Ministrów RP. Członek rzeczywisty Polskiej Akademii Nauk, członek czynny Polskiej Akademii Umiejętności. W 2012 r. otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (2011 r.) i Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski (2002 r.).


2019-05-09 Literatura faktu na IBUK Libra

Z okazji Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek Wydawnictwo Naukowe PWN postanowiło udostępnić czytelnikom Biblioteki Głównej GUMed ponad 900 e-booków literatury faktu na platformie IBUK libra. Każdy, kto posiada przyznany przez Bibliotekę dostęp PROXY, od 8 maja może czytać online ciekawe wywiady, biografie czy reportaże.

 


Literatura faktu na IBUK libra

Dostęp został aktywowany na 30 dni.


2019-05-09 SciVal - szkolenie w Bibliotece Głównej

 Firma Elsevier Polska oraz Biblioteka Główna GUMed zapraszają do wzięcia udziału w bezpłatnym szkoleniu pt.: "SciVal jako pomoc dla naukowców i pracowników administracji zaangażowanych we wsparcie w prowadzeniu badań". 


SciVal to narzędzie służące do analizy dorobku naukowego w bazie Scopus Elsevier, zakupione przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego. SciVal umożliwia wizualizację osiągnięć instytucji naukowych, porównanie z innymi jednostkami, ocenę potencjalnych współpracowników oraz partnerów, a także analizowanie trendów w świecie nauki. Podczas szkolenia przedstawione zostaną również możliwości analizy za pomocą Modułu Trends, który został udostępniony w maju tego roku.


KIEDY? 
13 maja 2019 r., godz. 09:00-11:00

GDZIE?
Biblioteka Główna GUMed, Czytelnia Informacji Naukowej

Szkolenie poprowadzi Katarzyna Kryszczuk z firmy Elsevier. W trakcie szkolenia będzie możliwość zadawania pytań oraz uzyskania pomocy w wykonaniu wyszukiwania. Istnieje również możliwość uzyskania certyfikatu po szkoleniu.


zob. szczegółowy plan szkolenia oraz formularz zapisu


Serdecznie zapraszamy!


2019-05-06 XVI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 Już po raz 16. Biblioteka Główna GUMed włącza się w obchody Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja 2019 roku), tym razem pod hasłem „#biblioteka”. Popularny w mediach społecznościowych symbol hasztagu pozwala grupować informacje w Internecie, podobnie jak robią to biblioteki, które coraz odważniej eksplorują i zagospodarowują cyfrowy świat.

W piątek 10 maja w Bibliotece Głównej zaplanowano spotkania z ciekawymi gośćmi:

13.30 – Monika Gwardzik – magister fizjoterapii, absolwentka GUMed, autorka i współautorka książek z zakresu masażu leczniczego, specjalistka medycyny sportu i instruktorka fitness poprowadzi warsztaty „Zadbaj o swój kręgosłup w pracy!”

14.00 – lek. Paulina Łopatniuk, autorka bloga i fanpejdża „Patolodzy na klatce” (nagroda w XIII edycji konkursu Popularyzator Nauki organizowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz książki „Patolodzy. Panie doktorze, czy to rak?”, którą będzie można nabyć podczas spotkania.

Zachęcamy także do:

wzięcia udziału w nietypowej akcji bookcrossingu w ciemno „Zbadaj mnie, zanim ocenisz!”. Czytelnicy będą mogli wybierać spośród specjalnie przygotowanych na tę okazję książek, nie znając jednak ani okładek, ani tytułów,

pomocy w stworzeniu nowych bibliotek przy szpitalach i hospicjach dla dzieci, młodzieży i dorosłych w ramach Wielkiej Zbiórki Książek Fundacji Zaczytani.org,

obejrzenia wystawy „Sue Ryder – życie dla ludzi”.


2019-05-06 REWERS ELEKTRONICZNY_nowa usługa BG

 Od dnia 1 maja br. w miejsce tradycyjnych papierowych rewersów do zamawiania książek i archiwalnych czasopism z magazynu Biblioteki Głównej GUMed do czytelni, zostało wprowadzone zamawianie elektroniczne poprzez katalog on-line.

W celu skorzystania z nowej usługi, należy po wyszukaniu danej pozycji w katalogu kliknąć przycisk "Zamów do czytelni" i uzupełnić rewers elektroniczny.
UWAGA! W przypadku czasopism należy dodać również informacje dotyczące poszukiwanego rocznika i numer zeszytu.

 

       


2019-03-11 Nowe zasady punktacji publikacji za rok 2019 - rozporządzenie dot. ewaluacji działalności naukowej

Informujemy, że 28 lutego br. w Dzienniku Ustaw 2019 pod poz. 392 opublikowane zostało Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 22 lutego 2019 r. w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, przedstawiające nowe zasady oceny jednostek naukowych.

W serwisie Konstytucja dla Nauki omówione zostały kryteria i zasady tej oceny. Zachęcamy do lektury!

Przypominamy, że ukazały się już:

Czekamy na ostateczną wersją wykazu czasopism, która będzie zawierać oprócz dyscyplin naukowych również punktację.

Po ukazaniu się wykazu w bazie Bibliografia GUMed zostanie zmieniona punktacja za publikacje w czasopismach z 2019 r. Monografie i ich fragmenty z 2019 r. zostaną przepunktowane w najbliższym czasie.


2019-02-18 Wybierz e-booki do zakupu

Biblioteka Główna GUMed zawiadamia, że przez cały 2019 rok
użytkownicy GUMed mogą korzystać z dostępu do dwóch kolekcji
e-książek medycznych dwóch wydawców
- Cambridge University Press (ponad 1500 tytułów)
oraz Elsevier (ponad 1300 tytułów).

Sprawdź szczegółowy wykaz tytułów:
Cambridge University Press - lista publikacji
Elsevier - lista publikacji

Kolekcje są wielodziedzinowe obejmujące
zarówno podręczniki, monografie, jak i pozycje specjalistyczne.

 

UWAGA! Dostęp do obu kolekcji trwa
tylko do końca 2019 roku.
Po tym okresie Biblioteka na podstawie
statystyk wykorzystania zakupi na własność
najbardziej poczytne pozycje, z których następnie
czytelnicy GUMed będą mogli korzystać bez ograniczeń.


2019-01-23 Ukazał się wykaz wydawnictw publikujących recenzowane monografie naukowe

Zgodnie z Ustawą 2.0 zmienia się sposób, w jaki w najbliższej ewaluacji, która zostanie przeprowadzona w 2021 r., będą oceniane monografie naukowe z lat 2017–2020. Punkty będą przypisywane tym monografiom naukowym i ich fragmentom, które zostały opublikowane w wydawnictwach znajdujących się na wykazie sporządzonym przez MNiSW. W myśl ustawodawcy mają nie mieć znaczenia, jak do tej pory, względy formalne, np. odpowiednia objętość wydawnicza, lecz, podobnie jak w przypadku artykułów w czasopismach, miejsce publikacji.

Właśnie ukazała się, ogłoszona komunikatem ministra z 18 stycznia br., pierwsza wersja wykazu, który zawiera łącznie 536 pozycji. Zgodnie z wykazem za autorstwo monografii w wydawnictwie z poziomu drugiego, który obejmuje 36 zagranicznych wydawców, zostanie przypisane 200 punktów. Za autorstwo monografii w wydawnictwie z poziomu pierwszego, na którym znajduje się 500 polskich i zagranicznych wydawców, zostanie przypisanych 80 punktów. Wartość punktowa redakcji monografii oraz autorstwa rozdziałów w monografiach zostanie określona przez Rozporządzenie w sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej, które powinno ukazać się w najbliższym czasie.

 

 

Wykaz wydawnictw będzie mógł być w przyszłości uzupełniany przez Komisję Ewaluacji Naukowej (KEN), której pierwsza kadencja rozpocznie się 1 marca br. Więcej informacji na temat sporządzania wykazu wydawnictw można znaleźć na stronach Konstytucji dla Nauki


2018-11-14 InCites Benchmarking & Analytics - szkolenia online!

Informujemy, że dzięki współpracy firmy Clarivate Analytics , MNiSW oraz ICM, została zawarta umowa, w wyniku której MNiSW zamówiło na rok 2018 licencję pilotażową na dostęp do narzędzia InCites Benchmarking & Analytics na platformie Web of Science.

Narzędzie to przeznaczone jest do wszelkiego rodzaju prac analitycznych, bazujących na danych z bazy Web of Science Core Collection. Pozwala zarówno porównywać dorobek naukowy badaczy i instytucji, jak i analizować wykorzystanie czasopism w instytucjach oraz opracowywać konkretne strategie badawcze.

Każdy, kto pragnie skorzystać z powyższego narzędzia, musi posiadać osobiste konto na platformie  Web of Science.


W imieniu firmy Clarivate Analytics zapraszamy również na bezpłatne internetowe szkolenia, dedykowane poznaniu narzędzia InCites Benchmark & Analytics. Szkolenia są prowadzone w języku polskim na platformie WebEx.

Wszystkich zainteresowanych zachęcamy do zapoznania się z dodatkowymi materiałami szkoleniowymi oraz do zapisywania się na dotychczas zaplanowane szkolenia:

InCites Benchmark&Analytics - wprowadzenie do kompleksowych analiz
13 listopada 2018 / wtorek, godz.9:00, zarejestruj się >>>
15 listopada 2018 /  czwartek, godz. 9:00, zarejestruj się >>>

Dyscypliny i dziedziny naukowe - jak określić, która jest nasza?
13 listopada 2018 / wtorek, godz. 15:00, zarejestruj się >>>
19 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 12:00, zarejestruj się >>>
26 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 11:00, zarejestruj się >>>

Jak ocenić dorobek naukowy instytucji i autorów przy pomocy InCites?
19 listopada 2018 / poniedziałek, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Analiza SWOT instytucji. Jak określić silne i słabe strony, szanse i zagrożenia w kontekście bibliometrycznym?
21 listopada 2018 / środa, godz. 10:00, zarejestruj się >>>

Gdzie publikujemy? Analiza wyboru źródeł publikacji
29 listopada 2018 / czwartek, godz. 11:00, zarejestruj się >>>

Po rejestracji otrzymacie Państwo email-zaproszenie z linkiem do spotkania wraz z instrukcjami.

Serdecznie zapraszamy!


2018-10-19 Porządkowanie profilu autora w bazie Scopus

 Zachęcamy wszystkich autorów do porządkowania swoich profili w bazie Scopus.

Instrukcję, jak to zrobić, można znaleźć w serwisie firmy Elsevier.

Jeden profil autora, afiliowanego na Gdański Uniwersytet Medyczny, w którym zebrane są wszystkie prace autora zindeksowane w bazie Scopus, ułatwia:

 • powiązanie konta w rejestrze ORCID z publikacjami w bazie Scopus;

 • przeprowadzanie analizy cytowań.

Dodatkowo, przyczyni się także do poprawy jakości danych w profilu Uczelni w bazie Scopus.


2018-10-19 Open Access Week 2018 / ORCID w Bibliotece

 

Z okazji obchodów Tygodnia Otwartej Nauki / Open Access Week 2018 
zapraszamy 
wszystkich nauczycieli akademickich i doktorantów GUMed,
chcących uzyskać pomoc w zakładaniu konta ORCID,
do Biblioteki Głównej!

W dniach 22-26 października 2018 r. bibliotekarze czekają na Państwa w Czytelni Informacji Naukowej w godzinach otwarcia Biblioteki. Po pomoc można się zgłosić również do Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego, od poniedziałku do piątku w godz. 9-16.

Przypominamy, że zgodnie z Zarządzeniem Nr 37/2018 Rektora GUMed do 15 listopada 2018 r. wszyscy nauczyciele akademiccy oraz doktoranci GUMed zobowiązani są do zarejestrowania się  w rejestrze autorów prac naukowych Open Researcher and Contributor ID (ORCID) i uzyskania osobistego identyfikatora.

Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej i Promocji:
tel. 58 349 10 45
e-mail: biblinf@gumed.edu.pl


Tydzień Otwartej Nauki to także okazja do wzięcia udziału w bezpłatnych, 60-minutowych webinarach, zorganizowanych przez Koalicję Otwartej Edukacji i Stowarzyszenie EBIB:

Otwarte licencje Creative Commons na uczelni. Co warto wiedzieć?

Prowadzenie: Kamil Śliwowski
23.10.2018 r. / godz. 20:00  Rejestracja:
https://fundacjanowoczesnapolska.clickmeeting.com/988493233/register

Otwarte Zasoby Edukacyjne w pracy nauczycieli akademickich

Prowadzenie: Karolina Grodecka, Centrum e-Learningu AGH
24.10.2018 r. / godz. 20:00  Rejestracja:
https://fundacjanowoczesnapolska.clickmeeting.pl/oze-w-pracy-nauczycieli-akademickich/register

>> więcej na temat webinarów i prowadzących 


2018-07-17 Impact Factor 2017 już dostępny

W naszym serwisie dostępna jest lista polskich czasopism, które w JCR 2017 (Science Edition) otrzymały Impact Factor.

Wszystkich zainteresowanych informujemy, że ukazała się nowa edycja bazy Journal Citation Reports (JCR)  z wartościami wskaźnika Impact Factor 2017.


2018-05-23 RODO - przetwarzanie danych osobowych w BG

Wobec wejścia w życie Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady Europy (EU) 2016/679 z dnia 17 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych Biblioteka Główna informuje, że:

 1. administratorem danych osobowych użytkowników Biblioteki jest Gdański Uniwersytet Medyczny z siedzibą w Gdańsku 80-210,  przy ul. M. Skłodowskiej-Curie 3a,

 2. inspektorem Ochrony Danych w Gdańskim Uniwersytecie Medycznym jest Paweł Małecki (iod@gumed.edu.pl),

 3. dane osobowe przetwarzane będą w celu umożliwienia korzystania z zasobów bibliotecznych na podstawie art. 6 ust.1 lit. B ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.,

 4. dane osobowe nie będą ujawniane innym podmiotom, za wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie przepisów prawa, firm windykacyjnych, firm wspierających obsługę informatyczną,

 5. dane osobowe przechowywane będą przez okres zgodny z odnośnikami prawa,

 6. każdy użytkownik Biblioteki posiada prawo dostępu do treści swoich danych, prawo do ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, prawo do przenoszenia danych, prawo do wniesienia sprzeciwu, prawo do cofnięcia zgody w dowolnym momencie,

 7. użytkownik posiada prawo wniesienia skargi do Urzędu Ochrony Danych osobowych, gdy uzasadnione jest, że jego dane osobowe przetwarzane są przez administratora niezgodnie z ogólnym rozporządzeniem o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016.,

 8. podanie danych jest dobrowolne, jednakże odmowa podania danych może skutkować odmową realizacji przez Bibliotekę usługi.


2018-04-05 Springer Open Choice przedłużony na rok 2018

 

Przypominamy, że w ramach narodowego programu publikacji naukowych Springer Open Choice/Open Access w Polsce, finansowanego przez MNiSW, wszyscy pracownicy i studenci afiliowani przy polskich instytucjach akademickich, edukacyjnych i naukowych otrzymują możliwość bezpłatnego publikowania artykułów naukowych w czasopismach wydawnictwa Springer na zasadzie Open Access.

Jednocześnie informujemy, że umowa pomiędzy ICM i wydawcą została przedłużona na rok 2018!

Zachęcamy też do zapoznania się z wymogami i instrukcją korzystania z Springer Open Choice oraz ideą Open Access.


2017-11-03 Martindale: The Complete Drug Reference

Informujemy, że  Biblioteka Główna zakupiła dostęp do bazy Martindale: The Complete Drug Reference wydawcy Pharmaceutical Press.

Zawiera monografie stosowanych na całym świecie leków, ich nazw własnych oraz zasady stosowania w leczeniu chorób, m.in:

 • ponad 6,000 monografii leków, w tym ponad 200 leków pochodzenia zielarskiego
 • 124,000 składów leków
 • 32,000 odnośników
 • 12,000 producentów
 • sposoby leczenia ponad 600 chorób

Baza udostępnia również informacje na temat leków weterynaryjnych, środków diagnostycznych, radiofarmaceutyków, trucizn, esencji olejowych, itd.
Autorzy szczególną staranność przykładają do zamieszczania systematycznych przeglądów badań, meta-analiz oraz wytycznych potwierdzonych klinicznie (evidence-based guidelines).


2016-02-05 Uwaga na drapieżnych wydawców!

W związku z kolejnymi doniesieniami o problemach pracowników naukowych naszej Uczelni z nieuczciwymi wydawcami, zamieszczamy wskazówki, którymi należy kierować się przy wyborze wydawcy i czasopisma do publikacji swojego artykułu w modelu Open Access.
 

 1. Czasopisma z Impact Factor:
  Nigdy nie należy sugerować się informacją o IF podaną na stronie wydawcy/czasopisma. Jedynym źródłem informacji o IF jest baza Journal Citation Reports  firmy Thomson Reuters.
   
 2. Czasopisma z punktacją ministerialną, bez wskaźnika IF:
  Należy sprawdzić, czy tytuł znajduje się na liście B wykazu MNiSW.
   
 3. Jeżeli czasopisma, w którym zamierzamy opublikować artykuł, nie ma w bazie JCR i na liście B MNiSW, proponujemy sprawdzić na blogu Jeffreya Bealla, czy czasopismo lub wydawca nie zostały zakwalifikowane jako drapieżne (predatory journals, predatory publishers).

 4. Z dużą ostrożnością trzeba także podchodzić do e-maili zachęcających do publikowania w czasopismach i udziału w konferencjach.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem pracowników BG GUMed Piotra Krajewskiego i Mirosławy Modrzewskiej: Ciemna strona Open Access – naukowcy w szponach drapieżnych wydawców.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, odnośnie do wyboru wydawnictwa, zachęcamy do kontaktu z pracownikami Oddziału Informacji Naukowej i Promocji BG, Pracowni Bibliograficznej BG lub Biblioteki Wydziału Farmaceutycznego, którzy zawsze chętnie służą pomocą w jego weryfikacji.


2015-11-06 Menedżer bibliografii Mendeley - szkolenia

Biblioteka Główna zaprasza wszystkich zainteresowanych na szkolenia i konsultacje, zarówno indywidualne jak i grupowe, z korzystania z menedżera bibliografii Mendeley. Zajęcia prowadzimy w Bibliotece i bezpośrednio w klinikach i zakładach GUMed.

Mendeley to program, za pomocą którego można  automatycznie przygotować poprawną bibliografię załącznikową i przypisy, zgodnie ze stylem wskazanym przez wydawców.

Specjalnie dla Państwa stworzyliśmy stronę Mendeley, która zawiera liczne instrukcje i tutoriale video, do samodzielnego kształcenia.

Dla użytkowników posiadających konto w domenie pocztowej gumed.edu.pl,  oferujemy także możliwość rozszerzenia programu do wersji Premium
Uwaga: oferta Premium ważna tylko do 31.12.2015!

W sprawie ustalenia terminu szkolenia prosimy o kontakt z Oddziałem Informacji Naukowej i Promocji:
telefon (58) 349-10-45, e-mail biblinf@gumed.edu.pl


2014-10-22 Wydział Farmaceutyczny - fotogaleria

Zapraszamy do zapoznania się z panoramą Wydziału Farmaceutyczego GUMed z lotu ptaka.


2014-07-17 Zmiany w bibliotece - galeria zdjęć

Wszystkich użytkowników informujemy, że Biblioteka dzięki dofinansowaniu ze środków KNOW została wyposażona w nowe regały. Zachęcamy do odwiedzania naszej czytelni oraz zapoznania się z galerią zdjęć.


2014-07-04 Dni Otwarte Ogrodu - fotorelacja

W dniach 12-13 czerwca 2014 r. Zakład Farmakognozji GUMed już po raz kolejny zorganizowal Dni Otwarte Ogrodu Roślin Leczniczych. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją. • english
 • extranet GUMed
 • poczta GUMed
 • zapytaj bibliotekarza
 • mapa serwisu
 • wersja do druku

Biblioteka Wydziału Farmaceutycznego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . al. Gen. J. Hallera 107 . 80-416 Gdańsk . tel.: +48 58 349 12 84


email: biblfarm@gumed.edu.pl . Aktualizacja: 2019-04-03 mgr I. Damaszke . Biblioteka Główna © 2014 - 2018 . omilian&blukis&milewski

Polityka wykorzystywania plików "cookies" w systemach internetowych GUMed